Polish English French German Russian Ukrainian

"Jeżeli kochasz, czas zaw­sze od­naj­dziesz, nie mając na­wet ani jed­nej chwili".
ks. J. Twardowski
  • logo2.jpg
  • logo3.jpg
  • logo4.jpg
  • logo5.jpg
  • logo6.jpg
  • logo7.jpg
  • logo8.jpg
  • logo9.jpg
  • logo10.jpg
Smaller Default Larger

Niezwykły jubileusz na niebyleckiej ziemi

DSC 0552Uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły w Niebylcu mieli powód do świętowania. W tym roku mija 150. rocznica szkolnictwa w naszej miejscowości. Z tej okazji 15.05. b.r. odbyła się uroczystość upamiętniająca założenie szkoły i jej historię.

Często obchodzi się rocznice i jubileusze, ale ten był wyjątkowy i wart zapamiętania. 15 maja 2014r. obchodziliśmy 150-lecie szkolnictwa w Niebylcu. Była to bardzo ważna rocznica nie tylko dla obecnych uczniów, ale także dla osób, które dawniej były związane z niebylecką szkołą.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kosciele p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu. Eucharystii przewodniczył ks. bp. Edward Białogłowski. Nabożeństwo uświetnił piękny śpiew szkolnej scholi. Po Mszy zaproszeni goście, rodzice, uczniowie i nauczyciele udali się do budynku Zespołu Szkół im. ks. Jana Twardowskiego w Niebylcu, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. Po odśpiewaniu hymnu szkolnego, pani dyrektor Iwona Flisiak powitała wszystkich zebranych i zaprosiła na akademię przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli. Przedstawienie ukazującę naukę w dawnych czasach zaciekawiło i rozbawiło wszystkich oglądających. Rekwizyty wypożyczone z muzeum w Konieczkowej oraz wspaniała scenografia pozwoliły widzom przenieść się w odległe czasy. Następnie została zaprezentowana pantomima. Inscenizacja pokazywała naukę w szkole i życie ludzi w czasach komunizmu. Dobrze dobrana muzyka oraz znakomita gra uczniów niebyleckiej szkoły, oddawały charakter czasów socjalizmu w Polsce. Ponadto w części artystycznej znalazły się układy taneczne, prezentowane przez uczniów "zerówki" i szkoły podstawowej, a także poezja śpiewana do tekstów ks. Jana Twardowskiego. W przygotowanie akademii włożyliśmy dużo pracy i serca.

Kolejną częścią programu był interesujący wykład prof. Kazimierza Ożoga. Następnie zabierali głos zaproszeni goście m. in. nasza była pani dyrektor Lucyna Małek-Adamiak, jako przedstawiciel Kuratorium, starosta strzyżowski – pan Robert Godek, wójt gminy Niebylec – pan Zbigniew Korab, potomek Teofila Tryczyńskiego, dawnego kierownika szkoły w Niebylcu oraz pani dr Teresa Sierżęga-Nowosad.

Uroczystość ta była wielkim wydarzeniem nie tylko dla niebyleckiej szkoły, ale i całej gminy. W tym dniu, dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli i uczniów, mogliśmy cofnąć się w czasie o 150 lat i poznać tę szkołę na przestrzeni dziejów. Mieliśmy możliwość wspomnienia ważnych postaci, takich jak: papież św. Jan Paweł II, poeta i patron szkoły w Niebylcu – ks. Jan Twardowski oraz Teofil Tryczyński – wieloletni kierownik tej szkoły. Warto było tego dnia udać się do Niebylca i wziąć udział w tak doniosłym wydarzeniu.Wszyscy byliśmy świadkami ważnego jubileuszu, który  zapamiętamy na długo.

Dominika Strzała i Marlena Kudła

Dziennik

librus

Grafika losowa

Dodaj artykuł

Polecane

 cke

oke

men

ko

herb

herb niebylec

 

Wizyty

811023
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie dni
1075
1448
5540
790759
41385
26967
811023

Your IP: 3.235.172.213
Server Time: 2020-05-27 09:02:51

Polecane artykuły