Polish English French German Russian Ukrainian
  • logo2.jpg
  • logo3.jpg
  • logo4.jpg
  • logo5.jpg
  • logo6.jpg
  • logo7.jpg
  • logo8.jpg
  • logo9.jpg
  • logo10.jpg
Smaller Default Larger

Wycieczka krajoznawcza

Dnia 8 czerwca bieżącego roku uczniowie Gimnazjum w Niebylcu udali się na wycieczkę krajoznawczą po terenach naszej gminy. Celem wyjazdu było pokazanie młodzieży zabytków oraz odwiedzenie ciekawych miejsc w naszym regionie. Uczniowie wraz z opiekunami opuścili szkołę o godz. 9:20.  
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie cerkwi w Bliziance. Pan Grzegorz Smela, który był naszym przewodnikiem, przybliżył nam jej historię i wszyscy weszliśmy do środka.

- W budynku trwają prace renowacyjne, lecz uważam, że jest to piękny zabytek, o którym nie wolno nam zapomnieć – stwierdziła Alicja Murias.

 

Kolejnym odwiedzonym przez nas miejscem był grób niemieckiego pilota, którego samolot rozbił się w Gwoźnicy Górnej podczas II wojny światowej. Mieliśmy możliwość wysłuchania opowieści o tym wydarzeniu.
- Nie sądziliśmy, że w naszej gminie miało miejsce takie wydarzenie – mówili zaskoczeni uczniowie.

Potem udaliśmy się do muzeum Juliana Przybosia. Choć budynki nie są w najlepszym stanie, mogliśmy wejść do środka i dokładnie obejrzeć jeden z nich. Potem zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i ruszyliśmy do jednego z piękniejszych miejsc w naszym rejonie. Udaliśmy się na Patrię - najwyższe wzniesienie w Gwoźnicy. Każdy był zachwycony widokami. Następnie odwiedziliśmy gwoźnicki cmentarz, gdzie znajduje się grób Juliana Przybosia. Poeta został pochowany na cmentarzu w Gwoźnicy Górnej, choć jego marzeniem było spoczywać na Patrii.

- Dowiedziałam się kilku ciekawych informacji o Przybosiu, a także poznałam historię innego mieszkańca Gwoźnicy, którego zabytkowy nagrobek przeszedł niedawno renowację - opowiada Julia Flisiak.
Kolejny punkt programu sprawił młodzieży bardzo dużo radości, ponieważ odwiedziliśmy stadninę koni w Lutczy. Mieliśmy możliwość pogłaskania zwierząt oraz zobaczenia ujeżdżalni.
- Kiedyś jeździłam konno, więc cieszyłam się, bo mogłam powspominać tamte chwile - opowiada uczennica III klasy gimnazjum.
Ostatnim już punktem naszej wycieczki było odwiedzenie starego kościoła w Lutczy pochodzącego z XV wieku. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy na jego temat i dokładnie obejrzeliśmy świątynię od środka.
- Trudno było oderwać wzrok od pięknych malowideł na ścianach - tłumaczyli uczniowie.
- Nie myśleliśmy, że w naszej gminie znajdują się tak niesamowite zabytki - dodali inni.
Sądzę, że wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Uważam, że wyjazdy tego typu są potrzebne, ponieważ uczniowie mogą dużo dowiedzieć się o ciekawych miejscach i historii swojego regionu. Jesteśmy wdzięczni nauczycielom za umożliwienie nam lepszego poznania Gminy Niebylec. Podziękowania składamy również na ręce pana wójta, dzięki któremu mogliśmy korzystać w czasie naszej wycieczki ze szkolnego autobusu.

tekst: Julia Witek

Dziennik

librus

Grafika losowa

Dodaj artykuł

Polecane

 cke

oke

men

ko

herb

herb niebylec

 

Wizyty

350148
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie dni
320
400
1059
346059
11431
11948
350148

Your IP: 34.235.127.68
Server Time: 2018-12-18 19:25:00

Polecane artykuły